Çip Üreticisi Nvidia Rekor Gelir Sağladı

ABD merkezli çip üreticisi Nvidia, yapay zeka çiplerine olan talebin artmasıyla 28 Nisan'da sona eren 3 aylık dönemde yıllık yüzde 262 gelir artışı sağladı. Kaliforniya merkezli şirketin geliri, piyasa beklentilerini aşarak rekor seviyeye ulaştı.

 0  10
Çip Üreticisi Nvidia Rekor Gelir Sağladı

Yapay Zeka Çiplerine Talep Artışı ile Gelir Patlaması

Rekor Gelir: 26 Milyar Dolar

Nvidia, 2025 mali yılının ilk çeyreği olarak kabul ettiği 28 Nisan'da sona eren 3 aylık döneme ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, bu dönemde 26 milyar dolar gelir elde ederek piyasa beklentilerini geride bıraktı. Geçen senenin aynı çeyreğinde 7,2 milyar dolar gelir elde eden Nvidia, gelirini yıllık yüzde 262 artırdı. Bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 18'lik bir artış sağladı. Piyasa beklentisi, Nvidia'nın bu dönemdeki gelirinin 24,5 milyar dolar olacağı yönündeydi.

Net Kar Yüzde 628 Arttı

Nvidia'nın net karı da aynı dönemde yıllık yüzde 628 artarak 14,9 milyar dolara yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde 2 milyar dolarlık kar elde eden şirket, bu çeyrekte hisse başına karını 82 sentten 5,98 dolara çıkardı.

Hisse Bölünmesi Kararı

Nvidia, hisse sahipliğini çalışanlar ve yatırımcılar için daha erişilebilir hale getirmek amacıyla hisse bölünmesine gitme kararı aldı. Şirketin Kurucusu ve CEO'su Jensen Huang, finansal sonuçlara ilişkin yaptığı açıklamada, şirketler ve ülkelerin, Nvidia ile ortaklık kurarak geleneksel veri merkezlerini hızlandırılmış bilişime kaydırmak ve yapay zeka üretmek için yeni bir veri merkezi türü oluşturduklarını belirtti.

Yapay Zeka Çiplerine Yönelik Talep Artışı

Huang, yapay zekanın neredeyse her sektöre önemli verimlilik kazanımları getireceğine işaret ederek, "Yapay zeka, şirketlerin maliyet ve enerji açısından daha verimli olmasına yardımcı olurken gelir fırsatlarını da artıracak" dedi. Yapay zeka çiplerine yönelik talep artmaya devam ederken, Nvidia'nın hisseleri yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 92 değer kazandı ve şirketin piyasa değeri 2,3 trilyon doları aştı.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow