Çin'den Krizdeki Emlak Sektörünü Kurtarma Hamlesi

Çin, konut fiyatlarındaki düşüş ve emlak sektöründeki krizi hafifletmek amacıyla yeni önlemler açıkladı. İlk kez konut alacaklara yönelik kredi faizleri düşürüldü.

 0  9
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörünü Kurtarma Hamlesi

Konut Fiyatlarındaki Düşüşe Müdahale

Son verilere göre, Çin'deki konut fiyatları yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 10 oranında düştü. Bu durum üzerine Çin hükümeti, emlak sektörünü yeniden canlandırmak için bir dizi önlem duyurdu.

Merkez Bankası'ndan Yeni Düzenlemeler

Çin Merkez Bankası, ipotekler için asgari peşinat miktarını azaltacağını ve birinci ve ikinci konutlar için faiz oranlarındaki tabanı kaldıracağını açıkladı. Bu adımlar, sektördeki durgunluğun önüne geçmeyi hedefliyor.

Emlak Sektöründe Çöküş

Çin'in konut piyasası, emlak geliştiricilerinin aşırı borçlanmasına yönelik baskılar sonucunda çökmüş, bu durum ev mobilyası, beyaz eşya ve inşaat gibi diğer sektörleri de olumsuz etkilemişti. Kriz nedeniyle emlak şirketleri borçlarını ödeyemedi ve birçok proje yarım kaldı.

He Lifeng: Her Şehre Uygun Politikalar Geliştirilecek

Başbakan Yardımcısı He Lifeng, her şehre uygun politikalar geliştirileceğini ve tamamlanmamış ticari konut riskiyle mücadele edileceğini söyledi. He, "Garantili konut teslimatı ve mevcut ticari konutların kullanıma sunulması gibi temel görevleri sağlam bir şekilde ilerleteceğiz" dedi.

Faiz İndirimleri

Çin Halk Bankası, Cumartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere, 5 yılın altındaki ilk kez konut yardım fonu kredilerine yönelik faiz oranını yüzde 0,25 puan düşürerek %2,35'e çekti. 5 yıl vadeli kredi faiz oranı ise yüzde 2,85'e indirildi. İlk konut kredilerinde minimum peşinat, satın alma fiyatının %15'i olacak. İkinci konutlarda ise bu oran yüzde 25 olacak.

Ekonomik Büyüme Yavaşladı

Çin ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde %5,3 oranında büyüdü. Ancak bu, gelişmekte olan bir ekonomi için nispeten yavaş bir büyüme oranı olarak kabul ediliyor. Nisan ayında fabrika üretimi %6,7, fabrika ekipmanına yapılan yatırım %4,2 arttı. Ancak, konut başlangıçları ve satışlar ciddi oranda düştü. Perakende satışlar ise sadece %2,3 oranında arttı.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow